loading...

سایت شیمی کاربردی دانشگاه گلستان

آخرین ارسال های انجمن

اوربیتال مولکولی

امید علاالدین بازدید : 1609 چهارشنبه نظرات ()

هنگام ایجاد یک پیوند بین دو اتم اوربیتال‌های اتمی آنها با یکدیگر همپوشانی کرده و اوربیتال‌های مولکولی را پدید می‌آورند. در این اوربیتال‌ها ، الکترون‌ها در یک محیط مولکولی تحت تاثیر دو هسته قرار دارند و بر حسب قاعده آفبا در این اوربیتال‌ها چیده می‌شوند.

normalite.ir

صابون چيست ، تاریخچه صابون

صنعت صابون‌سازی ، ریشه در بیش از 2000 سال گذشته دارد. در حفاری‌های بمبئی یک کارخانه صابون‌سازی پیدا شده است. با این‌حال ، در میان بسیاری از صنایع شیمیایی ، هیچکدام همانند صنایع صابون‌سازی چنین تغییرات بنیادی در مواد اولیه شیمیایی خود تجربه نکرده‌اند. معمولا پذیرفته شده است که مصرف سرانه صابون نشان‌دهنده سطح زندگی افراد هر کشوری است.
تاریخچه
صابون در واقع ، هیچ‌گاه کشف نشده، بلکه بتدریج ..... 
کمپلکس

ترکیبات کمپلکس به دسته‌ای از ترکیبات در شیمی معدنی گفته می‌شود که دارای یک فلز و یک لیگاند باشند. تعداد اتم‌های فلز و لیگاند در این ترکیبات متنوع است. اولین بار آلفرد ورنر ساختمان این ترکیبات را پیشنهاد کرد. اهمیت این ترکیبات در شیمی به قدری است که در همه مباحث شیمی از جمله در مبحث سنتز ترکیبات آلی نیز وارد شده‌اند. بررسی انرژی تشکیل پیوندها در این ترکیبات از مباحث شیمی فیزیک است. ساختمان الکترونی این ترکیبات بستگی به نوع فلزها و آنیون‌های تشکیل دهنده آنها دارد و می‌توان با بررسی ساختار الترونی اتم‌ها آن را تعیین کرد.

normalite.ir

راز تهيه ي برف ساختگي


شايد پيست هاي اسكي اي را ديده ايد كه با اين كه مدتي است برف نباريده است اما پيست داراي برف مناسبي 

براي اسكي است . چگونه در روزهاي آفتابي نياز اسكي بازان به برف تامين مي شود.در چنين مواقعي در پيست 

هاي معتبر  برف به وسيله يك دستگاه سازنده ي برف تهيه شده وروي پيست قرار مي گيرد.

                                      

اين پديده به كمك قانون اول ترموديناميك انجام پذير شده است . قانون اول ترموديناميك تغيير انرژيدروني يك فرايند 

شيميايي را برابر مجموع گرماي مبادله شده در فرايند و .....


          

                                                                          بهبود پيل‌هاي خورشيدي با پليمر محلول در آب

محققان دانشگاه ويرجينياي آمريكا،‌ پيل‌ خورشيدي داراي اتصالات غير هم‌جنس دولايه‌اي از پليمر تيوفِن محلول در آب و يك لايه نانوكريستالي دي‌اكسيد تيتانيوم با فرآيندي سازگار با محيط زيست ساخته‌اند،‌ زيرا در اين فرآيند نيازي به استفاده از حلال‌هاي آلي نمي‌باشد.
مك لسكي از دانشگاه ويرجينيا گفت: نيمه‌هادي‌هاي آلي اخيراً توجه زيادي را به خود جلب و اميد زيادي جهت پايين آوردن هزينه پيل‌هاي خورشيدي ايجاد کرده‌اند. اين مواد معمولاً در حلال‌هاي معمولي قابل حل هستند،‌ كه اين مورد منجر به امكان ساخت پيل‌هاي خورشيدي فيلم
....

normalite.ir

دفع مواد منفجره با اسفناج

normalite.ir

دانشمندان آمريكايي در آزمايشگاه ملي پاسيفيك نورث وست و زارت نيرو كشف كرده ان كه از اسفناج و ديگر گيهان وابسته مي توان براي خنثي سازي ذخاير نامطلوب مواد منفجره مانند TNT استفاده كرد .

قویترین اسید دنیا

normalite.ir

قويترين اسيد دنيا كه لااقل يك ميليون مرتبه قويتر از اسيد سولفوريك غليظ شده مي باشد دريكي از ازمايشگاهاي كاليفرنيا ساخته شد.شايد اين اسيد كمترين ميزان خورندگي را هم داشته باشد.اين تركيب كربوران اسيد ناميده شده است توليد كنندگان ان مي گويند اين نخستين ابر اسيدي است كه مي توان انرا در ظرف شيشه اي (لوله ازمايشگاهي ) نگهداري كرد .

توليد بنزين با عطر ميوه

 
واحد مركزي خبر گزارش داد: عليرضا صانعي كه با همكاري محمدرضا رشيد اين نوع بنزين را توليد كرده است، گفت: اين ماده كه از دو بخش ضايعات پالايشگاهي و ماده طبيعي تشكيل شده است،
 
normalite.ir

علت اثرات منفی اسیدهای چرب ترانس، چیست؟

یک علت اصلی از مضر بودن اسیدهای چرب ترانس، اثر نامطلوبی است که بر روی سیالیت غشا دارند.
اسیدهای چرب به دو صورت سیس و ترانس وجود دارند که مدل سیس، فرم طبیعی و بی ضرر آن می باشد. عملکرد غشا به شکل سه بعدی اسیدهای چرب بستگی دارد. پیوندهای سیس باعث می شوند که اسیدهای چرب به صورت سست تری قرار بگیرند

normalite.ir

تعيين غلظت سولفات آهن به روش منگانومتري

امید علاالدین بازدید : 6107 پنجشنبه نظرات ()


عنوان کتاب:

تعيين غلظت سولفات آهن به روش منگانومتري

نویسنده:


ناشر شیمی کاربردی دانشگاه گلستان
www.normalite.ir

منبع:

 

زبان:

فارسی

تعداد صفحه:

10

نوع فایل:

PDF

حجم فایل  (KB):

1563

لینک فایل فشرده:

ادامه مطلب

گام‌ بلند ايران در تثبيت مقام نخست علمي منطقه

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران normalite.ir
سرويس: علمي

پژوهشگران ايراني در ماه ژانويه سال 2012 ميلادي (يك ماهه اخير) موفق به نمايه بيش از هزار و 742 مقاله در پايگاه استنادي اسكوپوس شدند.

دكتر جعفر مهراد در گفت‌وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با بيان اين مطلب گفت: پژوهشگران كشورمان كه در سال 2011 ميلادي با توليد بيش از 31 هزار مقاله موفق به كسب رتبه هفدهم توليد علم جهان شدند طي يك ماه اخير، يك‌ هزار و 742 مقاله ارائه كرده‌اند كه نشانگر رشد قابل توجه مقالات دانشمندان ايران در نشريات معتبر بين‌المللي است.

ساخت نانوحسگر

امید علاالدین بازدید : 1196 پنجشنبه نظرات ()
در دانشگاه تبریز صورت گرفت:
ساخت نانوحسگر "ملامین"

خبرگزاری فارس: شیمیدانان دانشگاه تبریز با کمک نانوآلیاژ طلا - نقره، توانستند نانوحسگری ساده و کم‌هزینه برای اندازه‌گیری ملامین موجود در شیر خشک نوزادان تهیه کنند.

normalite.ir

چین ۴۰ درصد تولید گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد

امید علاالدین بازدید : 1012 پنجشنبه نظرات ()
با اختصاص ۵۴۰ میلیارد دلار
چین ۴۰ درصد تولید گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد

خبرگزاری فارس: چین در حال برنامه‌ریزی برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای خود به میزان 30 تا 40 درصد در طی 4 سال آینده است.

normalite.ir

طيف‌نگاري امپدانس الكتروشيميايي

امید علاالدین بازدید : 1628 پنجشنبه نظرات ()

كتاب «طيف نگاري امپدانس الكتروشيميايي» تاليف «مارك.ارازم» و «برنارد تريبوله» از مجموعه كتاب‌هاي جامعه الكتروشيمي، توسط انتشارات جهاد دانشگاهي منتشر شد.

normalite.ir

دو كاربرد نانو ساختارها در علم شيمي بررسي شد

امید علاالدین بازدید : 1530 پنجشنبه نظرات ()
تهيه زيست حسگرهاي الكترو شيميائي بر پايه DNA و بهره¬گيري از نانو ساختارها به عنوان جاذب براي استخراج تركيبات آلوده كننده زيست محيطي، 2 كاربرد جديد نانوساختارها در علوم الكترو شيمي و جداسازي مواد است كه توسط دانشجوي دكتراي شيمي دانشگاه ارائه شد.
فايل خبر :

normalite.ir 

احتراق خود به خودی با افزودن آب

امید علاالدین بازدید : 1367 پنجشنبه نظرات ()

 

normalite.ir

تجهیزات: کپسول آتش نشانی جهت ایمنی – بشر ۲۵ml  – آبفشان – عینک ایمنی – دستکش محافظ

 

مواد: پوشال چوبی، سدیم پروکسید (Na2O2) و آب

 

رابطه جهنم و شیمی

امید علاالدین بازدید : 1329 پنجشنبه نظرات ()
جواب یک دانشجوی دانشگاه واشنگتن به یک سوال امتحان شیمی، آنچنان جامع و کامل بوده که توسط پرفسورش در شبکه جهانی اینترنت پخش شده و دست به دست گشته و حالا جلوی روی شماست. گمان می کنم خواندنش خالی از لطف نباشد.
پرسش:آیا جهنم اگزوترم(دفع کننده گرما) است یا اندوترم(جذب کننده گرما)؟

normalite.ir

پيلهاي سوختي (Fuel Cells)

امید علاالدین بازدید : 1161 چهارشنبه نظرات ()

عنوان:

پيلهاي سوختي (Fuel Cells)

نویسنده:

محمّد مزيدي شرف‌آبادي

ناشر:

www.normalite.ir

منبع:

 

زبان:

فارسی

تعداد صفحه:

65

نوع فایل:

PDF

حجم فایل فشرده (KB):

1298

لینک فایل PDF

ادامه مطلب

مقاله: كربن نانوتيوب:سنتز، ساختمان، مكانيزم، خواص و كاربرد


عنوان:

مقاله: كربن نانوتيوب:سنتز، ساختمان، مكانيزم، خواص و كاربرد

نویسنده:

عليمراد رشيدي - محمد مهدي اكبرنژاد

ناشر:

شیمی کاربردی دانشگاه گلستان
normalite.ir

منبع:

پژوهشگاه صنعت نفت

زبان:

فارسی

تعداد صفحه:

23

نوع فایل:

PDF

حجم فایل فشرده (KB):

510

لینک فایل PDF

ادامه مطلب

کتاب متون شیمی از شادروان دكتر نظام‎الدين دانشـور ( برای اعضا )

 

 

 

 

عنوان کتاب:

متون شیمی

نویسنده:

شادروان دكتر نظامالدين دانشـور

ناشر:

سایت شیمی کاربردی دانشگاه گلستان
www.normalite.ir

منبع:

 

زبان:

فارسی

تعداد صفحه:

45

نوع فایل:

 

حجم فایل فشرده (KB):

308

پیوند پنج گانه

طبق گفته های نویسنده و پروفسور شیمی فیلیپ پاور در موسسه muchof chemistry ، UCDavis , یکی از شاخه های شیمی می باشد که به فهم چگونگی تشکیل و شکسته شدن پیوند های شیمیایی می پردازد، تقریبا در بیشتر تاریخچه شیمی پیوند های یگانه، دوگانه یا سه گانه شناخته شده می باشد.پیوند های چند گانه بطور کلی در ساختارهای کربنی اهمیت پیدا می کنند اما فقط تعداد کمی از فلزات ظرفیت تشکیل پیوندهای بیشتر از سه گانه را دارا هستند.

بلور های تیره رنگ قرمز این ترکیب جدید توسط پیتر نیگوئن، دانش آموز آزمایشگاه پاور، ساخته شده است.ترکیب های که بر پایه کروم ساخته شده است در دمای اتاق پایدار بوده، در داخل آب تجزیه می گردند، و درهوای آزاد آتش زا می باشند.

برای تشکیل ترکیب مود نظر، نیگوئن و پاور ساختار های دراز کربنی را به  ملکول های کروم وصل نمودند تا رفتار آنها را موردبررسی قرار دهند.آنها توانستند از این طریق ملکول های کروم را وادار به تشکیل پیوند نمایند. پیوند پنج گانه کروم توسط کریستالوگرافی و اندازگیری های مغناطیسی تشخیص داده شد.

پاور میگوید"هیچ ترکیبی مشابه این ترکیب جدید در طبیعت وجود ندارد"

علاوه بر نیگوئن و پاور دیگر نویسندگان محقق از جمله دکتر اندرو سوتن،  مارچین بریندرا (نظریه پرداز)، جیمز فینگر(کریستالوگراف) در دپارتمان شیمی UCDavis و گری لانگ پروفسور شیمی دانشگاه میسوری، رولا پیتر کلاوینس و لانگ فام از دپارتمان فیزیک UCDavis، با انتشار اندازه گیری های مغناطیسی،  وجود این ترکیب جدید حاوی پیوند 5 گانه را تایید نمودند.

ترجمه و نقل مطلب از ScienceDaily

وجود سلنیم (Se) در خون مادر از ورود سم به بدن جنین جلوگیری می‌کند.

گاهی اوقات از همین عناصر جدول مندلیف خواصی کشف می شود که انسان رابه حیرت وا می دارد:

محققان فنلاندی در دانشگاه کیوپیو ، با بررسی نمونه‌های خون زنان باردار به این نتیجه رسیده‌اند که ماده سلنیم موجود در خون آنان ، در حفاظت از جنین در برابر فلزات سمی سنگین ، مثل کادمیم که در دود سیگار یافت می‌شود، موثر است. این محققان در آزمایشهای خود مشاهده کردند که مقدار سلنیم موجود در بند ناف که مستقیما به بدن جنین وارد می‌شود، بیش از میزان این ماده در بدن خود زنان باردار است و با بالا رفتن میزان یک ماده سمی نظیر کادمیم در بند ناف ، بر میزان سلنیم نیز افزوده می‌شود.

این امر حکایت از آن دارد که بندناف ،
سلنیم بیشتری را از بدن مادر جذب می‌کند، تا کادمیمی را که در آستانه ورود به بدن جنین است، پاک کند. محققان فنلاندی در مطالعه روی زنان حامله در استونی مشاهده کرده‌اند، آن دسته از خانمهای بارداری که در غذای مصرفی آنها ، مقدار سلنیم کمتر از حد متعارف است، در ماههای آخر بارداری تراز این ماده در خونشان تا حدود 15 درصد افت می‌کند.

منبع:http://tabriz-chemists.blogfa.com

بوراتها

بوراتها طبقه پیچیده ای مرکب از قریب 100 کانی اند و تقریبا همه آنها بور و اکسیژن دارند که با فلزات ترکیب شده اند . بیش از نیمی از آنها آب نیز  دارند , بعضی نیز دارای یون هیدروکسیل یا بورات آرسنات اند . عنصر اولیه ساختمانی بیشتر بوراتها , یون بور است که به وسیله سه یون اکسیژن که در یک سطح مستوی قرار دارند (BO3) در میان گرفته شده است . مثلث بور , مثل تترائدر سیلیسیوم می تواند حلقه ها و زنجیرهای نامحدود .......

normalite.ir

کشف جديد شيمي دان ها در فرایند فوتوسنتز

زغال سنگ، نفت و گاز طبيعي جزء سوخت های فسيلی هستند که انرژی خورشيد در آنها به وسيله ترکيبات شيميايی فرايند فوتوسنتز ذخيره شده است.
محققان شيمی معدنی زيستی معتقدند چنانچه از اين فرايند نسخه برداري شود منبع پايان ناپذيري از انرژی آزاد کربن دی اکسيد در دسترس خواهد بود و به اين ترتيب فوتوسنتز مصنوعی مي تواند منابع انرژی را برای آينده بهبود بخشد.
اين گروه از دانشمندان توانسته اند ساختار کمپلکس فرآيند فوتوسيستم(II) را شناسايی کنند. اين کلاستر که حاوی منگنز است مي تواند آب را به وسيله نور خورشيد تجزيه کند و علاوه بر اکسيژن مولکولی، پروتون و الکترون تشکيل مي شود که ترکيب شده و هيدروژن مولکولی توليد مي نمايد. تاکنون از نظر فني ممکن نبوده که اين مرحله تعيين کننده در فرايند فوتوسنتز را به طور مناسب و دقيق بازسازی کنند.
در يک کلاستر کامل چهار

normalite.ir

موهاتون براتون چقدر اهمیت داره؟

اسپری مو
همواره بخشی از در آمد ما صرف خرید شماری از فرآورده‌های شیمیایی می‌شوند که برای پوست ، مو ، لباس و دیگر چیزهای مفید بکار می‌آیند. شناخت شیمی بنیادی لوازم آرایشی ، مواد پاک کننده ، پوششها یا روکشهای سطح و امثال آنها ، می‌تواند ارزش قابل ملاحظه‌ای در انتخاب این فراورده‌ها داشته باشد. درک اثر شیمیایی یک محصول در این داوری به ما یاری می‌دهد که آیا خطر احتمالی آن اثر ، ارزش رضایت خاطری را که از آن بدست می‌آوریم دارد یا نه. واکنش‌های آلرژیزا و استفاده سالم از یک فرآورده ممکن است از شخصی به شخص دیگر تفاوت داشته باشد.
افشانه‌ها یا اسپری‌های مو ، اساسا محلولهایی از یک رزین در یک حلال .....

:((((((((

تابستون چقدر دلم واسه علوم پایه ( بیش تر هم کلاسام ) تنگ شده بود  . هر روز دعا می کردم زود تر تابستون تموم شه بریم دانشگاه ولی الان :))))) دیگه حسی نمونده  . بچه ها از چه تاریخی بریم سر کلاس ها بشینیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ البته نه اینکه دلم براتون تنگ نشده باشه فقط حسش نیست 

هر چی دیر تر بهتر


علوم پایه دانشگاه گلستان

آشنایی با انواع پلیمر و رزین

تصور جهان پیشرفته کنونی بدون وجود مواد پلیمری مشکل می باشد. امروزه این مواد جزیی از زندگی ما شده اند و در ساخت اشیای مختلف، از وسایل زندگی و مورد مصرف عمومی تا ابزار دقیق و پیچیده پزشکی و علمی به کار می روند. کلمه پلیمراز کلمه یونانی (Poly) به معنی چند و (Meros) به معنای واحد با قسمت به وجود آمده است. در این میان ساختمان پلیمرها با مولکول های بسیار دراز زنجیر گونه با ساختمان فلزات کامل متفاوت است. این مولکول های بلند از اتصال و به هم پیوستن هزاران واحد کوچک مولکولی مرسوم به منومر تشکیل شده اند. مواد طبیعی مانند ابریشم، لاک، قیر طبیعی، کشان ها و سلولز ناخن دارای چنین ساختمان مولکولی هستند.

البته تا اوایل قرن نوزدهم میلادی توجه زیادی به مواد پلیمری نشده بود. بومیان آمریکای مرکزی از برخی درختان شیرابه هایی استخراج می کردند که شیرابه بعدها نام لاتکس به خود گرفت. در سال 1829، دانشمندان متوجه شدند که در اثر مخلوط کردن لاتکس طبیعی با سولفور و ..

اسفندماه 90؛ بررسي کاربردهاي نانومواد در علوم مختلف

معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود با همکاري گروه مهندسي نانومواد، همايش ملي با عنوان «نانومواد و نانوفناوري» را در روزهاي دهم و يازدهم اسفندماه سال جاري در محل اين دانشگاه برگزار خواهد کرد.

 

در اين همايش محورهاي نانوموادزيستي، نانوشیمی، نانوزيست‌فناوري، نانواکسیدهای‌ فلزی، نانو ساختارها، نانوکاتالیست‌ها، نانوکامپوزیت‌هاي فلزی-سرامیکی-پلیمری و نانو سرامیک‌های پیشرفته مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در حاشيه برگزاري اين همايش نيز، نمايشگاهي از دستاوردهاي پژوهشي و صنعتي محققين در زمينه نانومواد برگزار خواهد شد.

 

محققين، پژوهشگران و دانشجويان فرصت دارند تا پايان وقت اداري روز 15 دي‌ماه سال جاري خلاصه مقالات خود را به دبيرخانه همايش ارسال کنند. لازم به ذکر است، ثبت‌نام‌ گروهی (۵ نفر به بالا) شامل ۳۰درصد تخفیف و بیش از ۱۰ نفر نيز شـامل 40درصد تخفیف خواهد شد.

 

شايان ذکر است، به گفته دبيرخانه همايش مقالات برگزيده در مجله علمي و پژوهشي «تحقيقات مواد نانوکامپوزيتي» -نمايه‌شده در پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) و پايگاه علمي جهاد دانشگاهي- منتشر خواهد شد.

 

علاقمندان مي‌توانند به منظور کسب اطلاعات بيشتر در خصوص نحوه ثبت‌نام به پايگاه اينترنتي «همايش ملي نانومواد و نانوتکنولوژي» مراجعه کنند. همچنين تماس با دبيرخانه همايش از طريق شماره تلفن 02733394323 امکان‌پذير است

منبع:http://www.nano.ir

آشکار سازهای کروماتوگرافی

آشکارساز هدايت گرماي Temperature Conductivity Detectors  :    
اساس اين آشكارساز بر روي درجه از دست دادن حرارت از فيلامانها به گاز اطراف خود مي باشد و از دست دادن حرارت بستگي به تركيب گاز دارد. هدایت حرارتی اغلب ترکیبات آلی از گاز حامل بیشتر است. در اثر گرم شدن سیم پیچها شدت جریان عبوری کاهش می یابد.
عوامل موثر در حساسيت آشكارساز :

1- جريان الكتر.......


تحويل دارو به تومورهاي ريه با استنشاق نانوذرات

يک درمان ايده آل براي سرطان ريه چيزي مي‌تواند باشد که قابل استنشاق عميق بدرون بافت ريه باشد، جايي که عامل‌هاي کشنده تومور را آزادسازي کرده و تا حد زيادي در ريه‌ها باقي بماند و عاري از خواص سمي باشد که تاثير درمان‌هاي امروزي سرطان را محدود مي‌کنند. اکنون، پژوهشگراني از روتگرز، دانشگاه ايالتي نيوجرسي، نانوذرات سيليکايي متخلخل قابل‌استنشاقي ساخته‌اند که نه تنها داروي‌هاي ضدسرطان قوي را فقط به تومورهاي ريه منتقل مي‌کند بلکه عامل‌هايي را منتقل مي‌کنند که از توسعه مقاومت دارويي ممانعت مي‌نمايد.

همايش بين‌المللي فناوري‌نانو در آلمان

به‌دنبال برگزاري موفقيت‌آميز همايش‌هاي Nanofair در سال‌هاي گذشته كه افراد بسياري از اقصي نقاط جهان در آن شركت كردند، نهمين همايش بين‌المللي فناوري‌نانو (Nanofair 2012) در روزهاي 12 و 13 ژوئن سال 2012 ميلادي (23 و 24 خرداد ماه 1391) برگزار خواهد شد. اين همايش در محل همايش‌هاي بين‌المللي درسن ("Dresden") كشور آلمان برگزار خواهد شد.

همايش بين‌المللي Nanofair كه از سال 2002 ميلادي آغاز شده است، از مهمترين همايش‌هاي فناوري‌نانو در اروپا و دنيا محسوب مي‌شود.

Nanofair با شعار «ايده‌هاي جديد براي صنعت» و به‌عنوان يك همايش بين‌المللي، بستر مناسبي براي تبادل ايده‌ها و خلق پيشگامي‌هاي جديد بين علوم و صنعت ايجاد مي‌كند. به‌طور كلي، تمركز اصلي اين همايش بر فناوري‌نانو در حوزه‌هاي مواد و سطوح، علوم زيستي، انرژي، الكترونيك و نانوكاتاليست‌ها است.

درسن با در اختيار داشتن مجموعه منحصر به‌فردي از موسسات تحقيقاتي علمي بزرگ مانند فران‌هوفر، ماكس‌پلانك، لبينز و هلم‌هولتز و دانشگاه فني درسن، ميزبان اين همايش است.

علاقمندان براي شركت در اين همايش مي‌توانند حداكثر تا تاريخ 30 دسامبر 2011 (نهم دي ماه 1390) چكيده مقالات خود را به پست الكترونيك
nanofair@iws.fraunhofer.de ارسال كنند.

Nanofair 2012 بر موضوعات ذيل تمركز خواهد داشت:

• نانوكامپوزيت‌هاي كاركردي؛

• سطوح نانوساختار؛

• نانومواد براي علوم زيستي؛

• نانومواد براي كاربردهاي انرژي؛

• نانوالكترونيك و فتونيك؛

• ملاحظات مربوط به پردازش نانومواد؛ و

• روش‌هاي تجزيه و تحليل نانو (nanoanalytical).
منب
ع:http://www.nano.ir

تايلند؛ ميزبان همايش NanoThailand 2012

بيش از 30 متخصص بين‌المللي فناوري‌نانو و سياست‌مدار، در روزهاي 9 تا 11 آوريل سال 2012 ميلادي (21 تا 23 فروردين ماه 1391) در استان Khon Kaen تايلند گردهم مي‌آيند تا در همايش NanoThailand 2012 با محوريت «فناوري‌نانو در راستاي منافع بشر»، شركت كنند.

در چارچوب اين همايش، متخصصاني از كشورهاي ايالات متحده آمريكا، اروپا، آسيا و تايلند، ديدگاه‌ها و نظرات خود را در زمينه فناوري‌نانو ارائه خواهند كرد.

پرفسور كنث‌داسان ("Kenneth Dawson")، مدير شيمي فيزيك دانشگاه شيمي و زيست‌شناسي شيميايي، به عنوان يكي از سخنرانان مطرح، نقطه‌نظرات خود را در زمينه تعامل بين ساختارهاي نانومقياس و مواد زنده نظير بافت‌ها و سلول‌ها ارائه خواهد كرد. وي نماينده ايرلند دركميته علوم مهندسي و فيزيك (PESC) بنياد علوم اروپا است.

اين همايش به همت انجمن فناوري‌نانوي تايلند، دانشگاه Khon Kaen، مركز ملي فناوري‌نانو (NANOTEC)، و آژانس ملي توسعه فناوري و علوم (NSTDA)، برگزار مي‌شود.

موضوعات پيشنهادي براي اين همايش عبارتند از:

• جلسه اول: ساخت، تعيين مشخصات و ابزارها (مدل سازي و شبيه‌سازي، ساخت، تعيين مشخصات، ساخت تجهيزات)

• جلسه دوم: مواد پيشرفته (ذرات، پوشش‌ها، نانولوله‌هاي كربني، پليمرها، كامپوزيت‌ها، مواد زيستي و نرم)

• جلسه سوم: الكترونيك و ميكروسيستم‌ها ( نانوالكترونيك، MEMS، NEMS و...)

• جلسه چهارم: نانوزيست‌فناوري، نانوپزشكي، نانو و غذا و نانو و كشاورزي (حسگرهاي زيستي، نانوزيست مواد، دارورساني، سرطان، پزشكي، زيست‌فناوري، غذا، كشاورزي، ساخت تجهيزات)

• جلسه پنجم: انرژي و محيط زيست (نفت، گاز، پيل‌هاي سوختي، ذخيره، انرژي زيستي، محيط زيست، سلامت و ايمني و ...‌)

• جلسه ششم: فناوري‌نانوي صنعتي (كسب و كارها، سرمايه‌گذاري و مشاركت)

• مجمع ويژه: فناوري‌نانو و جامعه.

منبع:
http://www.nano.ir

روش آنتي‌باكتريال به وسيله نانو ذرات نقره توسط دو دانشجو دريزد ابداع شد

دانشگاه آزاد اسلامي يزد اعلام كرد: روش بهينه‌سازي " آنتي باكتريال كردن پارچه‌هاي پنبه‌اي بوسيله نانو ذرات نقره " توسط دو دانشجوي اين دانشگاه ابداع شد.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از روابط عمومي اين دانشگاه ، " فريدالدين آقاجاني معمار" و " مسعود عرب شيباني" دانشجويان رشته نساجي شاخه صنايع و تكنولوژي موفق به ابداع اين روش شدند.

گزارش افزود: در اين تكنولوژي جديد پارچه‌هاي مناسبي براي توليد لباس  تهيه مي‌شود كه از انتقال ميكروب ، ويروس ، قارچ و حساسيت جلوگيري كرده و موجب از بين رفتن آنها نيز خواهد شد.

اين طرح به علت‌اهميت و كاربردي بودن‌آن با همكاري مهندس"محمدرضا سيدمير" عضو هيات علمي دانشگاه به صورت مقاله تهيه و به كنفرانس بين‌المللي نانو در كشور مصر به عنوان "آنتي‌باكتريال كردن پارچه‌هاي پنبه‌اي با ذرات نانو نقره" و كنفرانس ملي " نانو تكنولوژي مشهد" ارسال شد.

گزارش مي‌افزايد: اين طرح پس از بازبيني هيات داوران در كشور مصر به صورت ‪ ) ORAL‬شفاهي ) و در مشهد به صورت پوستر پذيرفته شد.

منبع:http://tabriz-chemists.blogfa.com

خالص سازي نانولوله ها با سانتريفيوژ هاي بسيار سريع

محققان دانشگاه رايس در دو مقاله ي اخيرشان، ثابت کردند که مي توان از سانتريفيوژ هاي بسيار سريع در خالص سازي گونه هاي مختلف نانولوله هاي کربني استفاده کرد. آنها در اين کار از سيالي حاوي محلول هايي با دانسيته ي مختلف استفاده کردند.
 
normalite.ir

اکسيد روي به شکل دانه‌هاي برف

محققان چيني با استفاده از شبيه‌سازي مونت کارلو به بررسي نحوه‌ي شکل‌گيري نانوذرات اکسيد روي پرداختند. آنها از اين ويژگي نانوذرات اكسيد روي كه تحت شرايط خاصي به شکل دانه‌هاي برف درمي‌آيند، استفاده کرده، نتايج کار خود را به تشکيل دانه‌ي برف تعميم دادند.
                                         

تقویم آموزشی دانشگاه گلستان
انتخاب واحد و حذف و اضافه از 8 صبح الی 11 شب فعال می شوند 


            انتخاب واحد

ورودی 88 و ماقبل

90/11/8

ورودی 8990/11/9
ورودی 9090/11/10
ثبت نام با تاخیر90/11/11
          شروع کلاسها  90/11/15
            حذف و اضافه

ورودی 88 و ماقبل

90/11/29

ورودی 90,8990/11/30

ینایی از دید شیمی آلی

normalite.ir

دید کلی

اثر بر شکل مولکولی ، فراتر از تاثیر بر دمای ذوب و دمای جوش است: نقشی حیاتی در تعیین اثر زیست شناختی دارد. بهترین مثال برای .....

فراخوان هجدهمين سمينار شيمي آلي ايران


به ياری خداوند متعال دانشگاه سيستان و بلوچستان در راستای تحقق اهداف بلند مدت پژوهشی خود و توسعه هر چه بیشتر ارتباطات علمی بین پژوهشگران کشور و ایجاد محیط مناسب برای برقراری ارتباطات علمی و تبادل افکار، هجدهمین سمینار شیمی آلی ایران را با همکاری انجمن شیمی ایران در روزهای 17 تا 19 اسفندماه 1390 برگزار می‌نماید. لذا از اعضای هيأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، پژوهشگران، دست اندرکاران صنايع شيميايی و دانشجويان تحصيلات تکميلی جهت شرکت در اين سمينار صميمانه دعوت به عمل می‌آيد.


اهداف و زمینه‌های سمينار:

این سمينار به منظور آشنايی هر چه بيشتر پژوهشگران شیمی آلی کشور با آخرین دستاوردهای علمی، گسترش و تقويت علمی بين مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و صنعتی در زمینه های زیر برگزار می‌شود:

• سنتز و ارائه روش های نوین برای تهیه ترکیبات آلی

• شيمی فيزيک آلی

• شیمی فضائی، طراحی و مدل سازی مولکولی

• بیوشیمی، شیمی دارويی، بیوتکنولوژی، فیتوشیمی وفوتو شیمی

• شیمی پلیمر، رنگ، پوشش ها، آبکاری و خوردگی

• شيمی آلی فلزی

• شیمی آلی محیط زیست، بازیافت پسماندهای آلی و شیمی سبز

• صنایع شیمیایی مربوط به شيمی آلی

• نانو شيمی آلی


برای دانلود فراخوان سمینار به ادامه مطلب بروید

دی اکسان

       

دی اکسان

سدیم لوریل اتر سولفات(SLES ) از مهم ترین مواد اولیه در صنعت، فرآورده های بهداشتی از قبیل شامپو می باشد که عامل کف کنندگی و پاک کنندگی است. وجود ناخالصی های بیش از حد استاندارد در این ماده باعث ایجاد تحریکات پوستی و ریزش و خارش سر می شود......

یخ داغ

خیلی ها فکر می کنن که در دماهای بالاتر از صفر آب نمی تونه به صورت جامد وجود داشته باشه. اما اگه فشار خیلی زیاد باشه آب منجمد میشه و در دماهای بالاتر از صفر به همون حالت باقی می مونه.بریجمن،فیزیکدان آمریکایی این موضوع رو اثبات کرده و نام این یخ رو "یخ شماره 5"گذاشته.این یخ در فشار وحشتناک 20600 آتمسفر بوجود میاد و در دمای 76 درجه سانتی گراد هم به صورت جامد باقی می مونه. 
نوک انگشتان ما اگه می تونست این یخ رو لمس کنه،از داغی اون می سوخت.ولی دست زدن به چنین یخی امکان پذیر نیست.چرا که در فشار فوق العاده زیادی تشکیل میشه و نیازمند به ظرفی با دیواره های بسیار ضخیمه که از بهترین نوع فولاد ساخته شده باشه
نکته جالبتر اینجاست که یخ داغ غلیظ تر از یخ معمولی و حتی آب معمولی است و برخلاف یخ معمولی که روی آب شناور می مونه این یخ در آب فرو می ره…..
 

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی !!!

          شنیدین که میگن : گر صبر کنید ز غوره حلوا سازید .... به نظر من 

صبر یک فریب بزرگ است ، چون سالهاست با غوره ها کلنجار می روم ولی حلوا نمی شوند..

حالا گذشته از این شوخی اگه میخوای بدونی همین غوره چه خواصی داره به ادامه ی مطلب بروید

نظر یادتون نره

                                                

                                                                                                         

                                                       

چربی های سیس و ترانس چه هستند؟

اسید های چرب از نظر نوع پیوند بین اتم ها، به دو دسته ی اشباع و غیراشباع تقسیم می شوند. خود اسیدهای چرب اشباع نشده نیز دارای ایزومرهای هندسی و مکانی متفاوتی هستند که به دو دسته ی سیس و ترانس تقسیم می شوند. در حالت طبیعی پیوندهای دوگانه ی اسیدهای چرب غیراشباع در موقعیت چرخشی سیس(CIS) قرار دارند، یعنی زنجیره های کربنی دو طرف پیوند دوگانه در مجاورت یکدیگر هستند و اتم های هیدروژن نیز در سمت دیگر در مجاورت هم قرار گرفته اند، اما فرم ایزومری ترانس زمانی ایجاد می شود که زنجیره ی اتم های کربن تا حدی مستقیم شده باشد و اتم های هیدروژن نیز در جهت مخالف یکدیگر واقع شده باشند. ایزومر ترانس یک اسید چرب، غیرعادی است و در مقایسه با ایزومر سیس دارای نقطه ذوب بالاتر، قابلیت انحلال کمتر و واکنش پذیری کندتری است.


ایزومر ترانس طی فرآیند هیدروژناسیون برای تولید روغن نباتی جامد و نیز مقدار کمی طی عملیات بی بو کردن روغن های مایع به وجود می آید و همچنین در بعضی مواد غذایی طبیعی مانند شیر به میزان کم وجود دارد.

وجود این اسید چرب در روغن و چربی، نامطلوب و برای سلامتی مُضر است، از همین رو تنها روغن هایی برای مصرف مناسب هستند که میزان اسید چرب ترانس آن ها کمتر از 10 درصد باشد.

همان طور که اشاره شد، چربی های ترانس در اثر دگرگونی های شیمیایی در روغن های گیاهی ایجاد می شوند. این چربی ها به صورت مصنوعی در فرآیندی تحت عنوان هیدروژناسیون که در آن روغن های مایع به شکل جامد در می آیند، ایجاد می شوند.

چربی های ترانس می توانند در هزارها فرآورده ی غذایی از شیرینی ها و بیسکویت ها گرفته تا غذاهای آماده یافت شوند.

دلیل استفاده ی فراوان از این ها؛ ارزان بودن شان نسبت به بقیه ی روغن ها، حجیم کردن فرآورده ها و محصولات غذایی، طعم طبیعی شان و همچنین افزایش زمان ماندگاری محصول می باشد. اما ارزش تغذیه ای ندارند.

 

آیا چربی های ترانس برای شما مُضر هستند؟

* چربی های ترانس با افزایش کلسترول بد خون که می تواند منجر به شرایطی چون حملات و سکته های قلبی شود، در ارتباط است.

* یک مطالعه نشان داده است که چربی های ترانس همچنین می توانند ریسک مشکلات باروری را افزایش دهند. محققان دانشگاه هاروارد بوستون می گویند مصرف فقط 4 گرم چربی ترانس در هر روز می تواند موجب نازایی در زنان شود.

* مطالعه ی دیگری که در مجله ی آمریکایی "اپیدمیولوژی" منتشر شده است، نشان می دهد که مصرف زیاد چربی های ترانس می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

چاقی، دیابت و آلزایمر از دیگر مشکلات ناشی از مصرف چربی های ترانس هستند.

معرفی شیمی معدنی

امید علاالدین بازدید : 1381 پنجشنبه نظرات ()

شیمی معدنی شاخه بزرگی از علم شیمی است که بطور کلی شامل بررسی، تحلیل و تفسیر نظریه‌های خواص و واکنشهای تمام عناصر و ترکیبات آنها بجز هیدروکربنها و اغلب مشتقات آنهاست.. ........


کمپلکسها

امید علاالدین بازدید : 2313 پنجشنبه نظرات ()
دید کلی
در شیمی معدنی ترکیباتی وجود دارند که در آن اتم مرکزی حداقل با یک پیوند داتیو با گروه اتمهای اطراف خود (لیگندها) ارتباط برقرار می‌کند. در‌ این ترکیبات اتم مرکزی گیرنده جفت الکترون می‌باشد، چنین ترکیباتی را کمپلکس یا ترکیبات کئوردیناسیونی می‌نامند. اتم مرکزی در این ترکیبات معمولاً دارای یک حفره الکترونی می‌باشد که می‌تواند الکترونهای جفت نشده لیگند را بگیرد و یک پیوند کووالانسی-کئوردیناسیونی ، (داتیو) تشکیل دهد.

کمپلکسهایی که در آنها ....


شیشه نانویی؛ نامزد دریافت جایزه از جشنواره تحقیق و توسعه ایران

امید علاالدین بازدید : 1201 پنجشنبه نظرات ()

«شیشه Low-E لمینیت‌شده» تولیدی گروه صنعتی شیشه کاوه، نامزد دریافت جایزه محصول برتر اولین جشنواره بین‌المللی جوایز تحقیق و توسعه ایران (IRDA) در مهرماه سال جاری شد.

 

کاهش انتقال حرارت نسبت‌به شیشه‌های عایق معمولی، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی و قیمت مناسب محصول نسبت‌به محصولات بدون کاربرد فناوری نانو از جمله شاخص‌های انتخاب شیشه Low-E لمینیت‌شده به‌عنوان نامزد دریافت جایزه محصول برتر در جشنواره بین‌المللی جوایز تحقیق و توسعه ایران بوده است.

ردیابی زباله‌های فضایی با لیزر

امید علاالدین بازدید : 1188 پنجشنبه نظرات ()

دانشمند‌ان استرالیایی هم اکنون در حال آزمایش یک سیستم جدید هستند که از فن‌آوری لیزری برای ردیابی زباله‌های فضایی در مدار زمین استفاده می‌کند .به گفته کارشناسان زباله‌هایی که در مدار زمین در گردش هستند، تهدید بزرگی برای ماهواره‌ها و فضانوردان محسوب می‌شوند.

اخیرا شاتل و ایستگاه فضایی بین‌المللی ناچار شدند که به دلیل نزدیک شدن این زباله‌ها مسیر حرکت خود را تغییر دهند تا با آنها برخورد نکنند. در این تحقیق جدید به منظور ردیابی بهتر زباله‌های فضایی محققان استرالیایی در مرکز سیستم‌های فضایی EOS در کانبرا، طراحی یک سیستم جدید ردیاب لیزری را آغاز کرده‌اند. کاریگ اسمیت، رییس اجرایی این مرکز علمی در این باره خاطر نشان کرد: این فن‌آوری جدید از لیزرهای مادون قرمز برای شناسایی و دنبال کردن زباله‌های فضایی استفاده می‌کند، کاری که پیش از این انجام نشده است.

محققان می‌گویند: با این فن‌آوری جدید می‌توان محل دقیق ماهواره‌ها و بقایای راکت‌های از رده خارج شده را که در مدار زمین سرگردان هستند، شناسایی کرد. به گفته دانشمند‌ان استرالیایی ، در حال حاضر سیستم دفاعی آمریکایی، بسیاری از زباله‌ها را با رادار ردیابی می‌کند، اما این رادار همیشه نمی‌تواند دقت کافی داشته باشد.

منبع: ایسنا

چند شعبده بازی ساده به کمک علم شیمی

امید علاالدین بازدید : 1433 پنجشنبه نظرات ()

شعبده باز دو بطری روی میز دارد . یکی محتوی مایع قرمز خوشرنگ ، که اتیکت " شربت انار " دارد و دیگر حاوی مایع بی رنگ است که در اتیکت آن " عرق نعنا " نوشته شده است . دو تنگ شیشه ای به ظاهر پر از آب هم کنار آنها دیده می شود . دو لیوان خالی روی میز قار دارد . او در یک لیوان کمی شربت انار و در دیگری کمی عرق نعنا می ریزد و اظهار می دارد که آنها خیلی غلیظ هستند و باید با آب رقیق شوند . از تنگ اول هر دو را ..ضرورت بکارگیری فناوری نانو در علوم کشاورزی و صنایع غذایی

امید علاالدین بازدید : 1229 پنجشنبه نظرات ()

طبق آخرین گزارش سازمان ملل متحد ، حدود 800 میلیون نفر از جمعیت جهان دچار فقر غذایی هستند ، شمار افراد قرار گرفته در زیر خط فقر (از نظر تامین انرژی مورد نیاز روزانه ی بدن) روز به روز در حال افزایش است.normalite.ir

ویکتور گرینیارد

امید علاالدین بازدید : 1464 چهارشنبه نظرات ()
ویکتور گرینیارد یکی از بزرگ‌ترین بنیانگذاران شیمی آلی سنتزی است. در سال ۱۹۰۰ او هالید‌های آلکیل منیزیم را که امروزه واکنشگرهای گرینیارد نامیده می‌شوند به جهان معرفی کرد. تعداد سنتزهای مهم و قابل‌توجهی که با استفاده از واکنشگرهای مذکور انجام گرفت موجب شد تا جایزه نوبل شیمی سال ۱۹۱۲ به گرینیارد داده شود، او جایزه مذکور را با همکار فرانسوی خود ......... 

كاربردهای نانو در حوزه علوم دامی

امید علاالدین بازدید : 1097 چهارشنبه نظرات ()
سیستم تبادل لینک نرمالیته سایت شیمی کاربردی دانشگاه گلستان - آرشیو

نرمالیته
نرمالیته

تبادل لینک سه طرفه

لیست تمامی لینک ها

برای ثبت سایت خود در لینکستان ابتدا نرمالیته را ( www.normalite.ir ) لینک کرده و سپس اطلاع دهید تا لینک شما در لیست قرار بگیرد


كاربردهای نانو در حوزه صنایع غذایی

امید علاالدین بازدید : 1047 چهارشنبه نظرات ()

استفاده از نانوفیلتراسیون در صنایع غذایی به منظور تشخیص متابولیت های كنترل كیفی و تشخیص عوامل بیماریزا و تحولی اساسی در بسته بندی مواد غذایی و انبارداری

بهسازی ثبات مواد غذایی
این روش برای تركیبات خاص فعال مثل طعم ها كه با سایر تركیبات مواد غذایی واكنش می دهند استفاده می شود و به این مواد عمر ماندگاری بالاتری می دهند

normalite.ir

پلاستیک هایی به سختی فولاد

امید علاالدین بازدید : 1273 چهارشنبه نظرات ()

محققان دانشگاه میشیگان با تقلید از ساختار مولکولی صدف حلزون، نوعی پلاستیک به سختی فولاد اما سبک تر و شفاف ساخته اند.
این پلاستیک ها از نانو ورقه های رس و نوعی پلیمر محلول در آب ساخته شده است و با وجود این که به اندازه ی کافی کشسان نیستند، "فولاد پلاستیکی" لقب گرفته اند.
به گفته ی محققان، در صورت توسعه ی بیشتر، این ترکیب ها می توانند در تهیه ی لباس افراد نظامی و پلیس و یا در وسایل نقلیه ی آن ها استفاده شوند. افزون بر این می توانند در ابزارهای الکترو ماشین ذره ای، حسگرهای زیست-پزشکی، هواپیمای بدون سرنشین و ... به کار روند.
به این ترتیب دانشمندان مشکلی را که چندین دهه مهندسان و دانشمندان را مبهوت کرده بود، حل کردند. پیش از این مشاهده شده بود که واحدهای سازنده ی نانو ی منفرد مانند نانولوله ها، نانو ورقه ها، نانو میله ها و... فراسخت هستند اما مواد بزرگ تر که از اتصال بلوک های نانو به دست می آیند، نسبتاً ضعیف هستند.
محققان این ترکیب جدید را به وسیله ی ماشینی ساخته اند که در ساخت ترکیبات نانو، هر نانو ورقه را پس از دیگری می سازد.
ماشین های روبوتیک دارای یک بازو هستند که بالای یک دور از ظروف محتوی مایعات مختلف شناور است و قطعه ای شیشه ای را حمل می کند و آن را در محلولی از پلیمر چسب مانند و سپس در یک مایع که نانو ورقه های رس در آن پراکنده است ، شناور می کند. پس از اینکه این دو لایه خشک شد، فرایند تکرار می شود.
برای این که ضخامت قطعه ای از این ماده به ضخامت تکه ای پلاستیک بسته بندی برسد باید سیصد لایه از ماده ی پلیمری چسب مانند و نانو ورقه ی رس در کنار هم قرار گیرند. پلیمر چسب مانند استفاده شده در این آزمایش "الکل پلی وینیل" است. ساختار نانو چسب و نانو ورقه ی مس طوری است که پیوندهای هیدروژنی مشترکی را تشکیل دهند.

اسباب بازی که ذهن انسان را میخواند!!!

امید علاالدین بازدید : 1136 چهارشنبه نظرات ()

ژاپنی ها نوعی اسباب‌ بازی به شکل گوش گربه ابداع کرده‌اند که می‌تواند خود را با حالت روحی انسان انطباق داده و متناسب با نوع فعالیت مغز تغییر حالت دهد.

خبرگزاری مهر- این گوش‌های الکترونیکی گربه زمانی که روی سر انسان قرار می‌گیرند متناسب با نوع فعالیت‌های مغزی وی به سمت بالا یا پایین متمایل می‌شوند. در واقع این ابداع می‌تواند به گونه‌ای حالات روحی انسان را با کمک حرکات گوش الکترونیکی نمایان کند. این اسباب‌بازی Necomimi نام دارد و به حسگرهایی مجهز است که می‌توانند امواج مغزی انسان را اندازه‌گیری کنند و بر اساس نوع این امواج گوش‌های گربه را حرکت دهند. محققان ژاپنی در نظر داشتند با ترکیب ابزاری سرگرم کننده و فناوری‌های پیشرفته ابزاری جدید را ابداع کنند که از قابلیت تعامل با مغز برخوردار باشد.

آلیاژهای حافظه دار

امید علاالدین بازدید : 1815 سه شنبه نظرات ()
اتم فلزات متشکل از 1، 2 یا 3 الکترون در لایه ظرفیت خود است. اتم فلز شامل یک هسته متشکل از پروتون با بار مثبت و نوترون بدون بار است، به تعداد پروتون ها، در اطراف هسته الکترون حضور دارد. این الکترونها در لایه هایی به دور هسته میچرخند. اگر در دورترین لایه از هسته (لایه ظرفیت)، تعداد الکترونها 1، 2 یا 3 باشد عنصر فلز است. اتمهای فلزی در لایه های منظمی کنار یکدیگر قرار گرفته اند و با جاذبه شدیدی که یونهای فلزی به خاطر ابر الکترونی دارند، یکدیگر را نگهداشته اند. به همین خاطر دمای ذوب و جوش فلزات بالا است. وقتی نیرویی اعمال می شود. لایه های اتم به سرعت روی یکدیگر می لغزند و این همان علت شکل پذیری و کشش پذیری فلزات است. در کنار خصوصیات چکش خواری و کشش پذیری آنها رساناهای خوبی برای الکتریسیته هستند، چون ابر الکترونی آنها در حرکت است. فلزات چگالی(نسبت جرم به حجم) بالایی دارند. این به خاطر آن است که تعداد زیادی از یونها را میتوان در یک محدوده کوچک جا داد. حالا که فلزات و خواص آنها بررسی شد با آلیاژها آشنا می شویم. آهن و طلا و تیتانیوم و آلیاژهای آنها کاربردهای بسیار زیادی دارند.
آلیاژها مخلوطی از یک فلز و مواد انتخابی دیگر هستند.
آلیاژها چکش خواری کمتری دارند.
آلیاژها سخت تر هستند.
عموماً دمای ذوب آلیاژها کمتر است
محکمتر هستند
و خصوصیات رسانایی الکترونی آنها کاهش یافته است.
شکل زیر رفتار یک آلیاژ را در مقایسه با فلز نشان می دهد.


 

normalite.ir

نانو الیاف نقش مهمی در فیلتراسیون مایعات و آب ایفا می کنند

امید علاالدین بازدید : 1728 سه شنبه نظرات ()

یک تحقیق که توسط یک دانشجوی ایرانی انجام شد، نشان داد که نانو الیاف ها می توانند نقش مهمی در فیلتراسیون مایعات و آب ایفا کنند.
این دانشجو که کارشناس ارشد رشته مهندسى شیمى نساجى دانشگاه آزاد اسلامی است، در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: استفاده از نانو الیاف ها در فرآیند فیلتراسیون، بواسطه خواص ویژه ای که دارند، دارای پتانسیل کاربردی زیادی در صنایع فیلتراسیون است. 

 

normalite.ir

استفاده از فناوری نانو برای انتقال ‪RNA‬

امید علاالدین بازدید : 1506 سه شنبه نظرات ()

محققان با استفاده از فناوی نانو روشی را برای ساخت سریع هزاران نوع مولکول شبه چربی جهت انتقال مولکول ‪ RNA‬به درون سلول‌ها ابداع کرده اند.

normalite.ir

معرفی گرایشهای شیمی

امید علاالدین بازدید : 1617 سه شنبه نظرات ()

تاریخ پیدایش دانش شیمی را شاید بتوان با پیدایش انسان بر کره زمین همزمان دانست.تاریخ، پر از افسانه‌های کیمیاگری و کیمیاگران و رؤیاهای انسان در رسیدن به غیرممکن‌ها بوده است. تردیدی نیست که دنیای امروز تا حد قابل ملاحظه‌ای بر اثر فعالیت‌های شیمیدان‌ها شکل گرفته است. بدون توسعه شیمی و صنایع شیمیایی در هر کشوری، صنایع آن کشور چهره‌ای ناقص خواهد داشت.شیمی، دانش مولکول‌ها، اتم‌ها و پیوندهاست. دانشی که می‌تواند خواص ماده، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آن‌ها را بررسی کند. این دانش، زیربنای بسیاری از علوم دیگر زیستی و صنعتی است.یک شیمیدان با موادی سروکار دارد که هریک دارای خواص گوناگونی است. آشنایی با این مواد و خواص آنها در یک مجموعه دانشگاهی به عنوان رشته شیمی جای می‌گیرد .........

 

معرف ها(شناساگرها)

امید علاالدین بازدید : 2309 سه شنبه نظرات ()

اطلاعات اولیه

انواع گوناگونی از ترکیبات ، هم سنتزی و هم طبیعی وجود دارند که بر حسب PH محلولی که در آن حل می‌شوند، رنگ متفاوتی به خود می‌گیرند. بعضی از این مواد هزاران سال است که برای نشان دادن خصلت اسیدی یا بازی آب‌ها بکار گرفته شده‌اند. این ترکیبات همچنین برای شیمیدان عصر حاضر که از آنها برای تخمین PH محلول‌ها و تشخیص نقطه پایانی در تیتراسیون‌های اسید – باز سود می‌برند، اهمیت زیادی دارند.

normalite.ir

شناسایی آلدئیدها و کتونها

امید علاالدین بازدید : 2171 سه شنبه نظرات ()
شناسایی آلدئیدها و کتونها

الف) تست حلالیت:

خصوصيات انحلال پذيري

آلدهيدها و كتونها در HCl، NaHCO3،  NaOH نامحلول هستند.

در اسيد سولفوريك و اتر محلولند.

درجه آزادی

امید علاالدین بازدید : 1845 دوشنبه نظرات ()

عبارت است از ذکر تعداد حداقل متغیرهای شدتی که با معلوم بودن آنها بقیه متغیرهای شدتی سیستم ، معلوم و معین می‌باشد.


normalite.ir

کتاب شیمی آلی پیشرفته MarcH's

امید علاالدین بازدید : 2627 یکشنبه نظرات ()

با سلام امروز کتاب شیمی آلی پیشرفته مارچ (چاپ ششم) که یکی از بزرگ ترین منابع برای مطالعه شیمی آلی می باشد برای شما میگذارم.

 

 

 

 

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكنندگان عزیز، این سایت متعلق به هیچ سازمانی نمیباشد و هدف از تشکیل این سایت گردآوری اطلاعات پایه و مورد نیاز برای دانشجویان رشته شیمی کاربردی می باشد . پست الکترونیک سایت برای برقراری ارتباط omid.alaedin@hotmail.com منتظر نظرات و انتقاد های شما هستیم .
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  لینک دوستان
  آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 800
 • کل نظرات : 992
 • افراد آنلاین : 13
 • تعداد اعضا : 11066
 • آی پی امروز : 61
 • آی پی دیروز : 119
 • بازدید امروز : 1,176
 • باردید دیروز : 1,429
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 22
 • بازدید هفته : 10,217
 • بازدید ماه : 49,881
 • بازدید سال : 49,881
 • بازدید کلی : 9,744,907