close
تبلیغات در اینترنت
عناصر جدول تناوبی

خوش آمدید!

به سایت سایت شیمی کاربردی دانشگاه گلستان خوش آمدید.

آخرین ارسال های انجمن

دانشمندان آزمایشگاه های هسته ای پیشرفته آمریکا و روسیه با تغییر تخصص خود از جنگ سرد به فعالیت های صلح آمیزتر، دو عنصر جدید تولید کردند. اگر سایر دانشمندان دستاوردهای آنان را تائید کنند، عنصرهای جدید با نام های یونانتریوم  Ununtrium  و یونانپنتیوم Ununpentium در جدول تناوبی عناصر قرار می گیرند. یونانپنتیوم ‍پس از ۹۰ میلیونیوم ثانیه به یونانتریوم تخریب می شود و این عنصر خود فقط ۲/۱ ثانیه باقی می ماند.........


ادامه مطلب
درباره : عناصر جدول تناوبی , اخبار شیمی , متفرقه ,
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : عنصر113 , عنصر115 , ايوپاك , عنصرهاي مصنوعي , عناصر جديد جدول تناوبي , يونانپنتيوم , يونانتريوم ,
بازدید : 1140
تاریخ : پنجشنبه 10 مرداد 1392 زمان : 19:19 | نویسنده : مبینا بیگ زاده | نظرات ()

وجود فلوئور خالص در طبیعت برای اولین بار

 

در استفاده از فلوئور، این واکنش گراترین عنصر درمیان تمام عناصر،همیشه احتیاط کامل توصیه می شود. این عنصر بقدری واکنش گرا است که دستگاهها و ظروف آزمایشگاهی نیز تاب مقاومت درمقابل آن را نداشته و کارکردن با آن امکانات و شرایط ویژه ای را طلب می کند.

اما...

 


ادامه مطلب
درباره : عناصر جدول تناوبی , اخبار شیمی ,
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

بازدید : 1140
تاریخ : شنبه 09 دي 1391 زمان : 14:49 | نویسنده : مبینا بیگ زاده | نظرات ()

دانستنی ها شیمی ( گالیم Ga )

فلز گاليوم نقطه ذوبي به ميزان 29 درجه سانتيگراد دارد كه چيزي در حدود دماي اتاق است . پس طبيعي است كه چنانچه اين فلز را در دست بگيريد ، با دماي 37 درجه دستتان شروع به ذوب شدن نمايد !!ا

ذوب گالیم

مطالب سایت نرمالیته ( شیمی کاربردی دانشگاه گلستان ) طی ماه ها زحمت و جستجو جمع آوری شده است ، لطفا بدون ذکر منبع مطالب سایت نرمالیته را کپی نکنید . با تشکر

درباره : عناصر جدول تناوبی ,
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : دانستنی ها شیمی ( گالیم Ga ) , دمای ذوب گالیم ,
بازدید : 1108
تاریخ : پنجشنبه 02 شهريور 1391 زمان : 11:38 | نویسنده : امید علاالدین | لینک ثابت | نظرات ()

آهن فلزی نسبتاً فراوان در جهان است و اهمیت حیاتی در زندگی حیوانات و گیاهان دارد . فلزی خالص که دارای فعالیت شیمیایی زیاد است و مخصوصاً در هوای مرطوب به سرعت زنگ می زند . 
آهن دارای خواص مغناطیسی مهمی است . و یکی از ترکیبات مهم سازنده زمین می باشد . 
این عنصر در خورشید و انواع ستاره ها یافت می شود. این عنصر هسته پایداری دارد. آهن یکی از ترکیبات اصلی شهابسنگها می باشد که در سیدریتها و عناصر فرعی وجود دارد. هسته زمین دارای ترکیبی از 10 درصد آهن و هیدروژن دارد. این فلز چهارمین عنصر فراوان از نظر وزنی در پوسته زمین است . عمومی ترین ترکیب این عنصر هماتیت است که در داخل رسوبات سیاه سواحل و صخره های رودخانه ها یافت می شود. 
آهن معمولی ترکیبی از 4 ایزوتوپ می باشد. ده ایزوتوپ دیگر نیز از این عنصر شناخته شده است. 
آهن نقش مهمی در زندگی جانوران به علت وجود آن در همگولبین خون دارد. تاکونیت یکی از ترکیبات مهم آهن می باشد که از آن برای مصارف تجاری آهن استفاده می شود. آهن به صورت خالص استفاده تجاری چندانی ندارد ولی وقتی با کربن و دیگر فلزات ترکیب شود مصارف زیادی دارد. 
عنصر خالص آهن دارای خاصیت واکنش پذیری شیمیایی بالا است و به سرعت زنگ می زند و اکسید می شود. در هوای مرطوب و خیلی گرم این خاصیت افزایش پیدا می کند. آهن دارای 4 آلوتروپی است که عبارتند از آلفا، بتا، گاما، امگا. آلفا شکلی از آهنربا است که از بتا تغییر شکل پیدا کرده باشد. آهن خام یا چدن شامل 3 درصد کربن با میزان مختلفی از عناصر گوگرد، سیلیسیوم ، منگنزو فسفر می باشد. 
آهن دارای خاصیت سخت، شکننده، نسبتاً زودگداز و آلیاژها و ترکیبات مختلف آن کاربردهایی مثل فولاد دارند. آهن ورزیده شامل یک دهم درصد کربن، بادوام، چکش خوار، ذوب شونده سریع و معمولاً ساختار الیافی دارد. فولاد کربنی ترکیبی از آهن و به میزان کم منگنز و گوگرد و فسفر و سیلیسیوم می باشد. آلیاژهای فولاد عبارتند از فولاد کربنی یا ترکیبی از عناصر دیگر مثل نیکل و کروم و وانادیم و غیره. آهن ارزان ، فراوان بسیار مفید و فلز مهمی در صنعت می باشد. 

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
درباره : عناصر جدول تناوبی ,
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : آهن ( Iron ) , آهن , Iron , اثرات آهن بر سلامتي انسان , تاثيرات زيست محيطي آهن , خواص فیزیکی و شیمیایی عنصر آهن , اشکال دیگر آهن , اکسید آهن , FeO , مگنتیت , Fe3O4 , هماتیت , Fe2O3 , دی کلرید آهن , FeCl2 , تری کلرید آهن , FeCl3 , منابع آهن , کاربرد آهن , روش شناسایی آهن , عدد اتمی آهن , جرم اتمی آهن , نقطه ذوب آهن , نقطه جوش آهن , شعاع اتمی آهن , ظرفیت آهن , حالت استاندارد آهن , نام گروه آهن , انرژی یونیزاسیون آهن , شکل الکترونی آهن , شعاع یونی آهن , الکترونگاتیوی آهن , حالت اکسیداسیون آهن , دانسیته آهن , گرمای فروپاشی آهن , گرمای تبخیر آهن , مقاومت الکتریکی آهن , گرمای ویژه آهن , اولین انرژی آهن , دومین انرژی آهن , سومین انرژی آهن , چهارمین انرژی آهن , Fe-52 , Fe-53 , Fe-54 , Fe-55 , Fe-56 , Fe-57 , Fe-58 , Fe-59 ,
بازدید : 2117
تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391 زمان : 11:10 | نویسنده : وحید میردار وطن | نظرات ()

منگنزعنصری فلزی به رنگ خاکستری متمایل به صورتی که از لحاظ شیمیایی فعال است. این عنصردر سال 1774 توسط Johann Gahn دانشمند سوئدی کشف گردید . این فلز شبیه به آهن اما سختتر و شکننده تر است.این فلز آلوتروپیهای متفاوتی با خواص مختلفی دارد. منگنز به صورت وافر در طبیعت یافت می شود.پیرولوزیت (MnO2) سنگ اصلی این فلز است. فلز منگنز به صورت تجاری از طریق احیاء سنگهای معدنی اش با آلومینیوم و برای تهیه با خلوص بالا ازطریق الکترولیز محلول سولفات منگنز تهیه می شود. 

کانیهای منگنز به صورت گسترده پراکنده شده اند. ترکیبات معمول این عنصر شامل اکسیدها، سیلیکاتها و کربناتها هستند. این عنصر به صورت نودولها در کف اقیانوسها نیز کشف شده اند که این نودولها نیز جز منابع مهم منگنز هستند. این نودولها شامل 24 درصد منگنز به علاوه عناصر دیگر که میزان آنها کمتر است نیز می باشد. بیشتر معادن منگنز امروزه در کشورهای روسیه، برزیل، استرالیا، جنوب آفریقا، گابن، هندوستان می باشد. مهمترین کانیهای گروه منگنز پیرولوزیت و رودوکروزیت هستند. این فلز همچنین از واکنش اکسید منگنز با سدیم، منگنز، آلومینیوم و همینطور از روش الکترولیز تولید می شود. 
این عنصر شبیه آهن است اما سختتر و شکننده تر از آهن می باشد. این فلز با واکنش پذیری بالا و با آب به آهستگی تجزیه می شود. منگنز برای آلیاژهای مهمی کاربرد دارد. در صنایع فولاد منگنز باعث نورد کردن فولاد و چکش خواری، استحکام ، دوام، مقاومت در برابر سایش و شکنندگی می شود.از ترکیب منگنز و آلومینیوم و آنتیموان و کمی مس آلیاژی با خاصیت فرومغناطیس قوی حاصل می شود. منگنز خالص دارای چهار آلوتروپی می باشد. فرم آلفا در درجه حرارت معمولی پایدار است . فرم گامای این عنصر دارای خصوصیات انعطاف پذیری بالا، نرم، راحت با چاقو بردیده می شود، و چکش خوار است. 
پیرولوزیت دی اکسید منگنز برای قطب زدایی کردن پیلهای خشک به کار می رود که این ترکیب به رنگ سبز و دارای ناخالصی آهن می باشد. منگنز دارای رنگ بنفشی باشد که عمل رنگ کانی آمتیست نیز می باشد. پیرولوزیت همچنین بای تهیه عناصر کلر و اکسیژن است و در رنگهای سیاه بهکار می رود. پرمنگنات عامل اکسیداسیون قوی است و برای آنالیزهای کمی و علم پزشکی استفاده می شود. این عنصر عامل مهمی برای کاربرد ویتامین B1 می باشد. 
پرتودهی منگنز و ترکیبات آن از میزان 5 mg/m3 تجاوز نمی کند بنابراین برای یک دوره باید برای یک دوره کوتاه از آن استفاده شود چون عنصر سمی است.

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
درباره : عناصر جدول تناوبی ,
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : منگنز ( Manganese ) , منگنز , Manganese , خواص منگنز , ویژگیهای منگنز , فلز منگنز , عنصر منگنز , اثرات منگنز بر سلامتي انسان , تاثيرات زيست محيطي منگنز , خواص فیزیکی منگنز , خواص شیمیایی منگنز , عدد اتمی منگنز , جرم اتمی منگنز , نقطه ذوب منگنز , نقطه جوش منگنز , شعاع اتمی منگنز , ظرفیت منگنز , رنگ منگنز , حالت استاندارد منگنز , نام گروه منگنز , انرژی یونیزاسیون منگنز , شکل الکترونی منگنز , شعاع یونی منگنز , الکترونگاتیوی منگنز , حالت اکسیداسیون منگنز , دانسیته منگنز , گرمای فروپاشی منگنز , گرمای تبخیر منگنز , مقاومت الکتریکی منگنز , گرمای ویژه منگنز , دوره تناوبی منگنز , اولین انرژی منگنز , دومین انرژی منگنز , سومین انرژی منگنز , چهارمین انرژی منگنز , ایزوتوپ منگنز , Mn-52 , Mn-53 , Mn-54 , Mn-55 , Mn-56 , Mn-57 , اشکال دیگر منگنز , اکسید منگنز , MnO , تترا اکسید تری منگنز , Mn3O4 , تری اکسید دی منگنز , Mn2O3 , دی اکسید منگنز , MnO2 , هپتا اکسید دی منگنز , Mn2O7 , دی کلرید منگنز , MnCl2 , منابع منگنز , کاربرد منگنز , روش شناسایی منگنز ,
بازدید : 1503
تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391 زمان : 10:48 | نویسنده : وحید میردار وطن | نظرات ()

کروم عنصری فلزی سخت، براق به رنگ خاکستری- نقره ای است که بسیار جلا پذیر است. این عنصر در سال 1797 توسط Louis Vauquelin دانشمند فرانسوی کشف گردید . کروم هرگز به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی شود. منبع اصلی آن سنگ کرومیت است که ترکیبی از آهن ، کروم و اکسیژن است. کروم فلزی از طریق احیاء اکسید کروم توسط آلومینیم یا کربن تهیه می شود . 
منبع اصلی این عنصر، کانی کرومیت است که معادن مهم این سنگ در کشورهای زیمبابوه، روسیه، نیوزلند، ترکیه، ایران، آلبانی، فنلاند، ماداگاسکار و فیلیپین وجود دارد. این فلز از واکنش اکسید کروم با آلومینیوم تولید می شود. 
کروم برای سخت شدن فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و از این عنصر برای ساخت محصولات فولاد ضد زنگ استفاده می شود که این ترکیبات کاربردهای مفیدی دارد. از این عنصر برای روکشهای سطوح سخت و برای تزئین و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدن استفاده می شود. کروم شیشه ای شکل و به رنگ زمرد سبز و با کاربرد گسترده می باشد. کرومیت همچنین برای صنایع نسوز استفاده می شود که این شکل از کاربرد به فرم آجرهای نسوز مورد استفاده قرار می گیرد . کرومیت دارای نقطه ذوب بالا، انبساط حرارتی متوسط و ساختار بلوری پایدار می باشد که به همین دلایل در صنایع نسوز مورد استفاده قرار می گیرد. 
همه ترکیبات کروم بی رنگ هستند. مهمترین کروماتها شامل کرومات سدیم و پتاسیم و دی کروماتها شامل دی کرومات پتاسیم و آلومینیم هستند. در کروماتها برای عامل اکسیده برای آنالیزهای کمی و صنایع چرم سازی هستند. از دیگر ترکیبات صنعتی کروم ، کرومات سرب است که رنگ آن زرد می باشد. از دیگرکاربردهای ترکیبات کروم در صنایع منسوجات و پارچه و صنایع هواپیما سازی و صنایع آندنیزه کردن آلومینیم است. 
این عنصر و ترکیبات آن بسیار سمی هستند و در موقع استفاده از آن باید دقت کرد.

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب بروید

 


ادامه مطلب
درباره : عناصر جدول تناوبی ,
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : کروم ( Chromium ) , کروم , Chromium , اثرات کروم بر سلامتي انسان , تاثيرات زيست محيطي کروم , خواص فیزیکی و شیمیایی عنصر کروم , کرم , عدد اتمی کروم , جرم اتمی کروم , نقطه ذوب کروم , نقطه جوش کروم , شعاع اتمی کروم , ظرفیت کروم , رنگ کروم , حالت استاندارد کروم , نام گروه کروم , انرژی یونیزاسیون کروم , شکل الکترونی کروم , شعاع یونی کروم , الکترونگاتیوی کروم , حالت اکسیداسیون کروم , دانسیته کروم , گرمای فروپاشی کروم , گرمای تبخیر کروم , مقاومت الکتریکی کروم , گرمای ویژه کروم , دوره تناوبی کروم , اولین انرژی کروم , دومین انرژی کروم , سومین انرژی کروم , چهارمین انرژی کروم , ایزوتوپ های کروم , Cr-49 , Cr-50 , Cr-51 , Cr-52 , Cr-53 , Cr-54 , اشکال دیگر کروم , تری اکسید دی کروم , Cr2O3 , دی اکسید کروم , CrO02 , تری اکسید کروم , CrO3 , هیدرید کروم , CrH , تری کلرید کروم , CrCl3 , دی کلرید کروم , CrCl2 , منابع کروم , کانی کرومیت , کاربرد کروم , روش شناسایی کروم ,
بازدید : 2001
تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391 زمان : 10:11 | نویسنده : وحید میردار وطن | نظرات ()

وانادیم فلزی نرم و چکش خوار به رنگ خاکستری- نقره ای است. این عنصر در سال 1830 توسط Nils Sefstr”m دانشمند سوئدی کشف گردید . وانادیم به صورت غیر ترکیبی در طبیعت یافت نمی شود ولی بطور گسترده ای در سنگهای معدنی یافت می شود.کانی های مهم شامل کارنوتیت، پاترونیت، روسکوئلیت و وانادیت می باشد.این عنصر از نظر خواص مانند کروم است. در دمای معمولی در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است.وانادیم بادرجه خلوص بالا از طریق احیاء شیمیایی تری کلرید و یا احیاء پنتا اکسید وانادیم توسط کلسیم تولید می شود. 
این عنصر اولین بار توسط del Rio در سال 1801 کشف گردید. 
وانادیم در داخل 65 کانی مختلف وجود دارد. و کانی های مهمی که این عنصر در آن وجود دارد شامل کارنوتیت ، روزوکولیت، وانادینیت و پاتنرونیت می باشد. وانادیم همچنین در سنگ فسفاته و نهشته های آهنی و نفت خام و کمپلکسهای آلی وجود دارد. و همچنین در شهابسنگهای کوچک نیز وجود دارد . وانادیوم خیلی خالص بسیار نرم است و واندیوم از واکنش تتراکلرید وانادیم با منیزیم و مخلوط سدیم و منیزیم حاصل می شود. 
همچنین وانادیم از واکنش کلسیم و پنتا اکسید وانادیوم حاصل می شود. 
وانادیم طبیعی مخلوطی از دو ایزوتوپ است. ایزوتوپ وانادیم 50 میزان 0.24% و وانادیم 51 میزان 99.76 درصد را به خود اختصاص داده است. ایزوتوپ وانادیم 50 کمی رادیواکتیو است و نیمه عمر آن 3.9 x 1017 سال است. 9 ایزوتوپ ناپایدار دیگر نیز از این عنصر در طبیعت شناخته شده است. 
وانادیم خالص فلزی سفید براق و نرم و شکل پذیر است. دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی مواد قلیایی، اسید سولفوریک، اسید هیپوکلریک و آب نمک است اما این فلز در درجه حرارت 660 درجه به راحتی اکسید می شود. ساختار این فلز مقاوم دارای شکافت نوترونی پایین و دارای کاربرد مفید در استفاده های هسته ای می باشد. 
وانادیم عنصری ضد زنگ است بنابراین برای مصارف ضد زنگ به کار می رود. این عنصر به علت پایداری کاربید در ساخت فولاد به کار می رود. حدود 80 درصد از وانادیم برا ی تولید فرووانادیم کابرد دارد. ورقه های نازک واندیم برای پوشش اتصالات تیتانیم با فولاد کاربرد دارد. پنتا اکسید وانادیم در سرامیکها کاربرد دارد و همچنین این ترکیب دارای خاصیت کاتلیزور نیز می باشد. این عنصر همچنین برای ساخت آهنرباهای ابررسانا با شدت میدان مغناطیسی 175000 کاربرد دارد. 
وانادیم و ترکیبات آن بسیار سمی هستند و در موقع استفاده باید دقت لازم را به عمل آورد. حداکثر غلظت مجاز پنتا اکسید وانادیم 0.05 گرم است. 
وانادیم انعطاف پذیر برای استفاده تجاری کاربرد دارد. فلز وانادیم با خلوص 95 درصد قیمت آن حدود 20 دلار در یک پوند است. وانادیم باخلوص 99.9 درصد 100 دلار در اونس قیمت دارد.

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب بروید

 


ادامه مطلب
درباره : عناصر جدول تناوبی ,
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : وانادیم ( Vanadium ) , Vanadium , وانادیم , اثرات واناديم برسلامتي انسان , تاثيرات زيست محيطي واناديم , خواص فیزیکی وانادیم , خواص شیمیایی وانادیم , عدد اتمی وانادیم , جرم اتمی وانادیم , نقطه ذوب وانادیم , نقطه جوش وانادیم , شعاع اتمی وانادیم , ظرفیت وانادیم , رنگ وانادیم , حالت استاندارد وانادیم , نام گروه وانادیم , انرژی یونیزاسیون وانادیم , شکل الکترونی وانادیم , شعاع یونی وانادیم , الکترونگاتیوی وانادیم , حالت اکسیداسیون وانادیم , دانسیته وانادیم , گرمای فروپاشی وانادیم , گرمای تبخیر وانادیم , مقاومت الکتریکی وانادیم , گرمای ویژه وانادیم , دوره تناوبی وانادیم , درجه اشتعال وانادیم , اولین انرژی وانادیم , دومین انرژی وانادیم , سومین انرژی وانادیم , چهارمین انرژی وانادیم , ایزوتوپ وانادیم , V-48 , V-49 , V-50 , V-51 , V-52 , اشکال دیگر وانادیم , پنتا اکسید دی وانادیم , V2O5 , دی اکسید وانادیم , VO2 , تری اکسید دی وانادیم , V2O3 , اکسید وانادیم , VO , دی هیدرید وانادیم , VH2 , هیدرید وانادیم , VH , تترا کلرید وانادیم , VCl4 , تری کلرید وانادیم , VCl3 , دی کلرید وانادیم , VCl2 , منابع وانادیم , کاربرد وانادیم , روش شناسایی وانادیم ,
بازدید : 1361
تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391 زمان : 9:54 | نویسنده : وحید میردار وطن | نظرات ()

صفحات سایت

تعداد صفحات : 4
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره سایت
ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكنندگان عزیز، این سایت متعلق به هیچ سازمانی نمیباشد و هدف از تشکیل این سایت گردآوری اطلاعات پایه و مورد نیاز برای دانشجویان رشته شیمی کاربردی می باشد . پست الکترونیک سایت برای برقراری ارتباط omid.alaedin@hotmail.com منتظر نظرات و انتقاد های شما هستیم .
آمار سایت
آمار مطالب
کل مطالب : 800
کل نظرات : 992
آمار کاربران
تعداد اعضا : 11041

کاربران آنلاین

آمار بازدید
بازدید امروز : 434
باردید دیروز : 1,840
گوگل امروز : 1
گوگل دیروز : 12
بازدید هفته : 434
بازدید ماه : 22,303
بازدید سال : 22,303
بازدید کلی : 9,014,268
اطلاعات کاربری

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
موضوعات
شیمی
مطالب پربازدید
جستجو

کدهای اختصاصی
پشتیبانی
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : Enterweb.ir