loading...
سایت شیمی کاربردی دانشگاه گلستان
آخرین ارسال های انجمن

تیتانیم ( Titanium )

وحید میردار وطن بازدید : 1431 جمعه 13 مرداد 1391 نظرات (0)

تیتانیم عنصری فلزی است که رنگ سفید- نقره ای براق دارد . این عنصر در سال 1791 توسط William Gregor دانشمند انگلیسی کشف گردید . در زیرC°880 ساختار بلورین هگزا گونال دارد و بالای این دما تبدیل به ساختار مکعبی می شود. این فلز بسیار سخت است و دانسیته پایینی دارد.این فلز خاصیت چکش خواری دارد.ترکیبات تیتانیم به صورت وسیعی در طبیعت توزیع شده است.روتیل، دی اکسید طبیعی تیتانیم و ایلمینیت که علاوه بر تیتانیم شامل آهن واکسیژن نیز می باشد دو منبع اصلی تیتانیم هستند.یک روش تهیه این فلز شامل عبور کلر از روی ایلمنیت یا روتیلی است که باکربن تا نقطه قرمز شدن حرارت دیده. تیتانیم تترا کلریدی که تشکیل می شود با تقطیر جزء به جزء خالص می شود وسپس با منیزیم مذاب در دمای C°800 در اتمسفری از آرگن احیاء می شود. 

تیتانیم ناخالص در سال 1887 توسط نیلسون و پترسون به دست آمد. و فلز خالص آن در سال 1910 توسط گرما دادن به ترکیب تترا کلرید تیتانیم با سدیم در بمبهای فولادی به دست آمد. 
تیتانیم در شهابسنگها و خورشید وجود دارد. سنگهای بدست آمده از ماموریت آپولو 17 در ماه حدود 12.1 درصد اکسید تیتانیم داشته است. باندهای اکسید تیتانیم در طیف سنجی از مدل M ستاره ها میزان بالایی را نشان داده است. این عنصر از نظر فراوانی نهمین عنصر در پوسته زمین به حساب می آید. تیتانیم معمولاً از سنگهای آتشفشانی و رسوبات حاصل از آنها به دست می آید. 
این عنصر در کانیهای روتیل، ایلمینیت و اسفن و تیتانس و در نهشته های آهنی نیز وجود دارد. تیتانیم در خاکسترهای زغالسنگ ، در گیاهان و در بدن انسان وجود دارد. این عنصر در آزمایشگاه توسط واکنش تتراکلرید تیتانیم با منیزیم به دست می آید. این روش برای تولیدات بشتر فلز تیتانیم نیز استفاده می شود. تیتانیم می تواند توسط تجزیه یدی تصفیه شود. 
تیتانیم خالص فلزی درخشنده و به رنگ سفید است. دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی می باشد. این عنصر که در هوا می سوزد تنها عنصری است که در نیتروژن هم می سوزد. تیتانیم در برابر اسید هیپوکلریک و اسید سولفوریک رقیق و بیشتر اسیدهای آلی و گاز کلرو محلولهای کلری مقاوم است. 
تیتانیم طبیعی از بمباران مواد رادیواکتیو با دوترونها حاصل می شود. این تشعشعات رادیو اکتیوی بیشتر پوزیترونها و اشعه های گاما با قدرت بالا هستند. فلز تیتانیم از نظر فیزیولوژی بی اثر است. تیتانیم می تواند در دمای برافروختگی با اکسیژن و در دمای 550 درجه سانتیگراد با کلر ترکیب شود. زمانی که دی اکسید تیتانیم خالص است سطح آن بسیار براق می شود و حتی میتواند بیشتر از الماس خاصیت انعکاس نور دارد.
تیتانیم طبیعی شامل 5 ایزوتوپ است که جرم اتمی آن از 46 تا 50 در تغییر است. همه این عناصر پایدار هستند. هشت ایوتوپ دیگر این عنصر ناپایدار هستند. 
مهمترین آلیاژهای عنصر تیتانیم با آلومینیم ، مولیبدن، منگنز، آهن و دیگر فلزات است. 
ترکیبات تیتانیم به علت سبکی وزن و مقاومت بالا در برابر تغییردما ، بیشتر برای ساخت هواپیماها و گلوله ها به کار می رود. تیتانیم فلزی است که مثل فولاد سخت و محکم است اما 45 % از فولاد سبکتر است. 
این عنصر دارای مقاومت بالا است به همین دلیل برای استفاده درآب دریا و برای پروانه هواپیما و کشتی، بادبانها و قطعات یدکی کشتیها استفاده می شود. این عنصر به صورت مصنوعی ساخته می شود و زمانی که مصنوعی باشد برای استفاده جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد. درخشش یاقوت کبود و یاقوت سرخ به علت وجود اکسید تیتانیم در ترکیب آنها می باشد. 
دی اکسید تیتانیم به طور وسیعی برای استفاده رنگهای ساختمانی و رنگهای هنری کاربرد دارد و این استفاده به علت خاصیت پوشش قوی است که دارد. دی اکسید تیتانیم یک ماده رنگی است که در این مورد استفاده وسیعی دارد. تیتانیم رنگی منعکس کننده خوبی برای اشعه مادون قرمز می باشد و برای رصد خورشید در زمانی که در اثرگرما دید ضعیف باشد، نیز استفاده می شود. تترا کلرید تیتانیم در صنعت شیشه نیز کاربرد دارد.
قیمت فلز تیتانیم خالص 99.95% میزان 100 دلار در پوند است. 

اثرات تيتانيم بر سلامتي انسان:

ميزان سمي بودن تيتانيم به صورت عنصري و اکسيد تيتانيم اندک است. موشهاي آزمايشگاهي که خاکسترهاي تيره رنگي را طي تنفس وارد بدن خود کرده اند، معمولاً در بدن خود مقداري اکسيد تيتانيم دارند. تاثير اکسيد تيتانيم تاثير اندکي بر ششهاي انسان دارد. 
تاثير مقدار زياد پودر تيتانيم: تنفس غبار تيتانيم باعث گرفتگي و درد سينه، سرفه و مشکلات تنفسي ميشود. اگر اکسيد تيتانيم با پوست و چشم تماس پيدا کند، باعث تحريک ميگردد. تنفس، تماس پوستي و چشمي راههاي ورود اکسيد تيتانيم به بدن انسان است. 
سرطانزايي: آژانس بين المللي تحقيقات سرطان (IARC)، اکسيد تيتانيم را در گروه سوم طبقه بندي کرده است. 

تاثيرات زيست محيطي تيتانيم:

تيتانيم عنصري است که اثرات سمي آن اندک ميباشد. 
تاثيرات زيست محيطي خاصي از تيتانيم گزارش نشده است. 

تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در تجزیه :

اسپکترومتر جرمی ، میکروسکوپ ، کرماتوگرافی مایع و گازی ، اشعه x ، جذب اتمی ، مادون قرمز ، کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا و اسپکترومتر نشری

خواص فیزیکی و شیمیایی عنصر تیتانیم : 

عدد اتمی: 22 
جرم اتمی: 47.867 
نقطه ذوب : C°1660
نقطه جوش : C°3287
شعاع اتمی : Å 2.0
ظرفیت: 2
رنگ: سفید نقره ای
حالت استاندارد: جامد 
نام گروه: 4
انرژی یونیزاسیون: Kj/mol 6.82
شکل الکترونی: 1s22s2p63s23 p63d24s2
شعاع یونی : Å 0.605
الکترونگاتیوی: 1.54
حالت اکسیداسیون: 4
دانسیته: 1.55
گرمای فروپاشی: Kj/mol 15.45
گرمای تبخیر : Kj/mol421
مقاومت الکتریکی: Ohm m: 0.00000042
گرمای ویژه: J/g Ko 0.52
دوره تناوبی:4

شماره سطح انرژی : 4
اولین انرژی : 2
دومین انرژی : 8
سومین انرژی : 10
چهارمین انرژی : 2
ایزوتوپ :
ایزوتوپ نیمه عمر 
Ti-44 52.0 سال
Ti-45 3.07 ساعت
Ti-46 پایدار
Ti-47 پایدار
Ti-48 پایدار
Ti-49 پایدار
Ti-50 پایدار
Ti-51 5.76 دقیقه 

اشکال دیگر :

دی اکسید تیتانیم TiO2 ، تری اکسید دی تیتانیم Ti2O3 و اکسید تیتانیم TiO 
هیدرید تیتانیم TiH2
تری کلرید تیتانیم TiCl3 ، دی کلرید تیتانیم TiCl2 و تترا کلرید تیتانیم TiCl4

منابع : کانی های ایلمنیت و روتیل 

کاربرد : به عنوان اسیدی پایدار و قوی در بسیاری از آلیاژکاری ها به کار می رود . دی اکسید تیتانیم دارای رنگ سفیدی است که برای پوشش دیوار به کار می رود . در موتور هواپیما و در وسایلی که فلز سبک لازم دارد استفاده می شود . همچنین در درصنایع رنگ سازی ، لاستیک سازی ، فولاد سازی نیز استفاده می شود . 

روش شناسایی:

ICP:Inductively Coupled Plasma Spectrography
XRF:X-Ray Fluorescence Spectrometry
ES :Emission Spectrography
NA:Neutron Activation Analysis
COL: Colorimetry 

برچسب ها تیتانیم ( Titanium ) , تیتانیم , Titanium , Ti , اثرات تيتانيم بر سلامتي انسان , تاثيرات زيست محيطي تيتانيم , خواص فیزیکی تیتانیم , خواص شیمیایی تیتانیم , عدد اتمی تیتانیم , جرم اتمی تیتانیم , نقطه ذوب تیتانیم , نقطه جوش تیتانیم , شعاع اتمی تیتانیم , ظرفیت تیتانیم , رنگ تیتانیم , حالت استاندارد تیتانیم , نام گروه تیتانیم , انرژی یونیزاسیون تیتانیم , شکل الکترونی تیتانیم , شعاع یونی تیتانیم , الکترونگاتیوی تیتانیم , حالت اکسیداسیون تیتانیم , دانسیته تیتانیم , گرمای فروپاشی تیتانیم , گرمای تبخیر تیتانیم , مقاومت الکتریکی تیتانیم , گرمای ویژه تیتانیم , دوره تناوبی تیتانیم , اولین انرژی تیتانیم , دومین انرژی تیتانیم , سومین انرژی تیتانیم , چهارمین انرژی تیتانیم , ایزوتوپ تیتانیم , Ti-44 , Ti-45 , Ti-46 , Ti-47 , Ti-48 , Ti-49 , Ti-50 , Ti-51 , اشکال دیگر تیتانیم , دی اکسید تیتانیم , TiO2 , تری اکسید دی تیتانیم , Ti2O3 , اکسید تیتانیم , TiO , هیدرید تیتانیم , TiH2 , تری کلرید تیتانیم , TiCl3 , دی کلرید تیتانیم , TiCl2 , تترا کلرید تیتانیم , TiCl4 , منابع تیتانیم , کاربرد تیتانیم , روش شناسایی تیتانیم ,
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكنندگان عزیز، این سایت متعلق به هیچ سازمانی نمیباشد و هدف از تشکیل این سایت گردآوری اطلاعات پایه و مورد نیاز برای دانشجویان رشته شیمی کاربردی می باشد . پست الکترونیک سایت برای برقراری ارتباط omid.alaedin@hotmail.com منتظر نظرات و انتقاد های شما هستیم .
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 800
 • کل نظرات : 992
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 11209
 • آی پی امروز : 136
 • آی پی دیروز : 205
 • بازدید امروز : 632
 • باردید دیروز : 1,097
 • گوگل امروز : 46
 • گوگل دیروز : 58
 • بازدید هفته : 632
 • بازدید ماه : 10,077
 • بازدید سال : 114,945
 • بازدید کلی : 10,379,783